III trymestr ciąży. Czas, kiedy najlepszym przyjacielem kobiety jest zgaga, a kolor paznokci na stopach tajemniczą niewiadomą.

Jaki III trymestr jest, każdy widzi. Jesteś ciężka, wielka, gruba, nieforemna, a jedyne, co Cię interesuje to to, kiedy przestaniesz taka być. No, i czy dziecko jest zdrowe. A teraz przepraszam, że to powiem, ale normalnie za tym tęsknię.

Jak wspominasz swoją ciążę

– Nie wiem czy ci zazdrościć, czy współczuć rzuciłam ostatnio na wieści znajomej, że jest w drugiej ciąży.
– Zazdrościć? Czego tu zazdrościć? rzuciła zaskoczona.
– No… nie wiem. Tego czasu?
– A weź, ja ciążę przechodziłam tragicznie.
– Ja w sumie też nie najlepiej zaczęłam ale jednak jakoś tak. Wzrusz.

I wtedy pomyślałam, że coś tu nie gra. Że ktoś mnie okłamuje. I tym kimś… jestem ja. Biologia zastawia na mnie sidła, a ja w nie chętnie i z uśmiechem wskakuję. Hej, serio? Przecież powinnam pamiętać te wszystkie urocze ciążowe atrakcje. A jednak.

Chyba muszę je sobie przypomnieć.

Jak wygląda III trymestr ciąży

Jak wygląda? Nie wygląda, chciałoby się powiedzieć, bo nic nie widać zza tego wielkiego brzucha. Ale to nieprawda.Problemy w III trymestrze ciąży

Są babki, których brzuchy mogłyby startować w ciążowym miss zgrabnego brzuszka. I są takie, którym brzuch nie przeszkadza – ani przy wyglądaniu, ani przy wiązaniu sznurowadeł. Mogą się schylać, podnosić klucze, które wypadły im z ręki przy zakładaniu butów, mogą te klucze podnosić jeszcze osiem razy czy ile tam razy chcą, bo, no, MOGĄ. Ja do nich nie należę. Nie należałam.

Ciążowe dolegliwości w III trymestrze

III trymestr to czas, kiedy organizm ma prawo się trochę buntować. I się buntuje. Robi mu się ciasno. I ciężko. I jeszcze ciężej. Pojawiają się różne dolegliwości.

W jaki sposób objawia się stan błogosławiony w końcowej fazie? A no na przykład błogosławioną zgagą, najświętszymi bólami głowy, świętymi żylakami…

 • dusznościami,,
 • bólami głowy,
 • bólami krzyża,
 • zawrotami głowy,
 • omdleniami,
 • zmęczeniem,
 • zgagą nad zgagami,
 • siarą w piersiach,
 • przytkanymi uszami,
 • opuchniętymi stopami,
 • opuchniętym wszystkim,
 • skurczami Braxtona Hicksa.

Prawdziwa uczta doświadczeń. I nie trzeba przerabiać wszystkich objawów, żeby mieć dość. Wystarczy jeden.

Ciążowe upierdliwostki w III trymestrze

III trymestr to coś więcej niż fizjologia. To codzienne zmagania z brzuchem… i ze światem. Zmagania, o których w książkach się nie pisze. Za wiele. A powinno. Bo trochę z tym brzuchem trzeba jednak przechodzić.

Ale. Ja, mój III trymestr wspominam naprawdę ciepło. Nie dlatego, że czułam się świetnie. Dlatego, że skończył się bardzo dawno temu. Tak mi się wydaje.

Tęsknota za ciążą

Jest coś takiego w kobiecie. W ciąży. Że wciąga. Żeby jednak nie dać się ponieść tej absurdalnie niemądrej tęsknocie, stworzyłam ten wpis. Żeby się zniechęcić. I wiecie co? Nie pomógł. Stworzyłam więc kolejny.

O rzeczach, o których się nie mówi w szkole rodzenia. A powinno! Albo na lekcjach wychowania do życia w rodzinie. Zanim podejmiecie decyzję o ciąży. O rozmnażaniu. O byciu w związkach. O czym mówię?

 

III trymestr ciąży. Chcesz wiedzieć, co mnie wkurza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *