Kiedy usłyszałam o ślubach boho, czułam podskórnie, że tego właśnie szukam. Łapacze, wstążki, wolność, świece. Może to zawsze było we mnie, pomyślałam. A może przesadzam i zwyczajnie dałam się ponieść panującym trendom… Bo boho, proszę państwa, jest w modzie. Całe szczęście.

Chciałam zaplątać się w czasie. Chciałam zanurzyć się w szemraniu strumyka, we włosach mieć wiatr, otaczać się zielenią, czułością i ciepłem. Marzyła mi się swoboda i własnoręcznie pisane przysięgi. Nie zastanawiałam się, jak to zrobię. Wiedziałam, że zrobię. Reszta miała wydarzyć się sama.

Boho, co to jest?

Gdy wpisuję w wyszukiwarkę hasło „boho”, natrafiam na cały łańcuszek artykułów o modzie. Co wolno, czego nie wolno, co jest boho, a co boho nie jest. Niewiele z tego pamiętam, ale rozumiem, że boho to styl w modzie i tak przede wszystkim należy to rozumieć. Ulubiony styl fashionistek, długie zwiewne suknie, kwiaty, frędzle i trochę dżinsu…

Boho, czyli nie tylko styl w modzie

Boho, które czułam podskórnie i boho, do którego dążyłam, kryje w sobie zdecydowanie więcej. Kryje ten wiatr, o którym marzyłam. Styl. Styl piękna, wolności, styl bycia. 

Ślub humanistyczny w stylu boho

Pojęcie bohemy jest tu całkiem pomocne. Dlaczego?  To z niej wywodzi się boho, czyli ze środowiska artystycznego, nie poddającego się konwenansom, ze środowiska ludzi, poszukujących nowych form wyrazu, zabawy, tworzenia. Swoboda. Trochę piękna. Lekkość.

Taki lekki, taki dziwny ślub. 

Dekoracje boho, czyli jak stworzyć klimat 

Ze swobodą i luzem jest jak z make-upem w stylu no make-up To znaczy? Trzeba się nieźle napracować, żeby stworzyć pozory braku pracy.

Dlatego dekoracje. Podstawa. Ja mogę czuć się boho, ale jeśli pragnę, by ducha boho poczuli też inni, trzeba im w tym pomóc. 

Co drugi artykuł na temat dekoracji weselnych niesie ze sobą stos inspiracji. Przyjęcia plenerowe, kameralne, letnie rządzą się swoimi prawami. Jeśli dodać do tego wszechobecny trend rustykalny i klimat boho, mamy odpowiedź. Co przydało się na moim weselu?

Ogród pełen zieleni

Uwielbiam ogrody. I te dzikie przestrzenie i te barokowe, te mieszanki wizji, i te dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, po prostu robią na mnie ogromne wrażenie. Tak sobie myślę, że po prostu wielbię zieleń. I choć dzikość kusi mnie nieprzerwanie, na pewno łatwiej jest zorganizować się w przestrzeni poukładanej. Na szczęście, w naszej ceremonii znalazły się obie opcje. I była to najlepsza z możliwych decyzji.

Ślub plenerowy w ogrodzie boho

Boho łapacze snów

Łapacze miękko otulają, dodają klimatu i rozjaśniają przestrzeń. Jest w nich magia, której  trudno im odmówić. I chociaż łapacze można spotkać już wszędzie, pojawiają się na co drugim uchu, co trzecim wisiorku, na torbie, na bluzce i chuście, i chociaż stały się powszechne jak róże, i oczywiste jak świece przy romantycznej kolacji na dachu… Nie szkodzi. Są piękne.

Białe girlandy z koronkowych flag

Kilka sznurów rozwieszonych między drzewami, w załamaniach krzewów, w zakamarku altany. Niewiele trzeba, by osiągnąć lekkość. Jak ze zwyczajnie uroczej przestrzeni stworzyć nadzwyczajnie uroczą przestrzeń? Garść koronkowych flag, rozwieszonych w mniej lub bardziej przypadkowych miejscach. Dają poczucie wyjątkowości. To dobre poczucie, warte rozwieszenia.

Kwiaty też są boho

Polne, bogate, skromne, zielone, barwne, w bukietach, w wiankach, butonierkach i luzem. Ważne jest to uczucie, kiedy wzrokiem omiata się rzeczywistość, aż nagle jakaś rzecz, jakiś drobiazg zupełny przykuwa uwagę, przyciąga jak magnes i daje subtelne, choć zauważalne poczucie piękna. Kwiaty, kwiaty, kwiaty. A najlepiej kwiaty, a wraz z kwiatami florystka, której pasję i miłość do kwiatów czuć w każdym pozostawionym na dekoracji płatku. Jakie ja miałam szczęście do mojej florystki.  Suknia ślubna boho i boho dekoracje ślubne
Wiem, że niektórzy decydują się na samodzielne ubranie dekoracji kwiatowych. Teraz myślę, że robią to, bo nie poznali dziewczyny, która kwiatami opiekowała się na moim weselu.  

Firanka z Ikei

To jest bardzo dobra firanka! Kupiłam ją z polecenia przy okazji kupowania świec. Nie wiedziałam po co. Liczyłam, że najwyżej ją potnę na konfetti albo się nią owinę. I udało się. Owijać się nie musiałam, ale za to firanka była pierwszym elementem, który goście napotykali wchodząc do ogrodu. Rozwieszona na bramie, czule rozświetlała ogród blaskiem bieli i zapowiadała uroczystość. W towarzystwie zbłąkanego łapacza tworzyła klimat od pierwszego spojrzenia. 

Pnie drewna, szklane słoje, świece, drobiazgi

Oczywistości, o których dobrze pamiętać, które tworzą klimat i kreują poczucie wolności. Czy jest coś swobodniejszego niż dekoracje ze świeżo ciętych plastrów drewna? Czy jest coś mniej zobowiązującego niż słoje, ledwo przystrojone tkaniną z jutowego worka? Niby od niechcenia, a jednak z pomysłem. Tak, o tę wolność chodzi. To działa. 

Makrama i inne plecionki

Makrama to temat na absolutnie osobny artykuł, odmienną książkę, pełną zachwytów i westchnień. Chyba dlatego mówię o niej na końcu. Potrzebowałam czasu, by zebrać słowa.

Makrama ślubna i dekoracje bohoMakrama czarowała. Cudnie przepuszczała światło, falując na wietrze. Ogromna, zjawiskowa, na cudnie przyozdobionym stelażu, z pełnym zapleczem polnych kwiatów, była centralnym punktem naszej ceremonii. Skupiała wzrok, przenosząc uwagę na nas. To było doskonałe. Takie tło.

Boho po mojemu

Każdy powiew wiatru był podszeptem boho, każdy promyk słońca, który wyłaniał się zza pleców, za sznurków i skakał po twarzy, splątywał się z kosmykiem włosów. Każdy obrót łapacza, trzepot flag i wstążek. A to wszystko przecież tylko dekoracje. Wstęp do nastroju. 

Przed ślubem 

Stałam w ogrodzie, snując wizje łapaczy powiewających na wietrze, koronkowych białych flag, tańczącego w ognisku ognia. Miękko. Czule. Z ciepłą ziemią pod stopami. Wśród baśni. 

Wesele boho w plenerze

 

***

Za wszystkie zdjęcia w tym wpisie odpowiadają wspaniałe i niezastąpione: Prześwietlone Odbitki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *