Fotka tu, fotka tam, fotkę chcę, fotkę mam. Tak to wygląda, nie? Nie, często nie. – Bo dla ciebie to tylko pstryk – słyszę. Nie, znowu nie. Nieprawda. I bardzo mnie drażni, kiedy ktoś przekonuje mnie, że jest inaczej.

Że ustawianie przedmiotów jest sztuczne i złe. Że wymyślanie kadrów psuje urok zdjęcia. Że fotografia kreatywna, artystyczna czy koncepcyjna… że wszelkie inne typy fotografii niż ta „u cioci na imieninach” (jedyna właściwa) jest wydziwianiem.

Mama fotografuje. I gada

Fotografia może być sposobem na łapanie chwil, ale może tym nie być. Fotografia często znaczy więcej. Szerzej. Naprawdę. Osoby, które się nią interesują, pewnie upadają teraz pod ciężarem truizmów, nagromadzonych w jednym tekście. ALE. Ale sama się dziwię, jak wielka grupa ludzi nadal patrzy na nią w sposób zero jedynkowy.Wyzwanie fotograficzne jestrudo

O fotografii słów kilka

– Oj, bo to nie jest prawdziwa fotografia, tylko teatrzyk taki, no, niepoważny taki – słyszę. I się nie zgadzam. I nóżkami w posadzkę tupię. I małego nóżkami też tupię. A co.

Bo teatr lubię, dobry. I fotografię, też. Ale, gdy ktoś próbuje umniejszać jednemu czy drugiemu, to nie lubię. Niech fotografia będzie teatrem. Proszę. We właściwym znaczeniu. Niech będzie. Skrzętnie zaplanowanym obrazem, kompozycją, która ożywa najpierw w głowie, a dopiero później na zdjęciu. O, jak tu. Kleksem kreatywności. PAC.

Fotowyzwanie z jestrudo

Piszę o tym, bo właśnie dochodzimy do podsumowania. Czego? Fotowyzwania. Samego fotowyzwania z @jestrudo podejmuję się po raz kolejny, jednak tutaj pojawi się ono po raz pierwszy. W ostatniej edycji, wycykując selfie pilotem, biegając w tę i we w tę, do aparatu i z powrotem, biegając w tej dość zaawansowanej już przecież ciąży, znalazłam się w zestawieniu i to (uwaga) za zmysłowość! Poranka zmysłowość. Bawi mnie to i rozczula. Tak, brzuch nie znalazł się w kadrze.

W tym roku miałam na moją kreatywność zdecydowanie mniej czasu, ale chciałam. To mam.

Podsumowanie

Fotografia różna. Bo mogę. Dużo w niej chwil. Niektóre kreuję, inne odtwarzam. Coś uchwycę. Takie chwytaki moje tutaj. Moje chwytnięte. Lub odchwytnięte. Leniwe. Niedzielne. Moje.

2. emocje

3. na odwrót

6. inna ja

7. faktura9. małe święto

10. jak malowane

11. śniadanie

12. powtarzalność

14. z bliska

15. moja tajemnica

16. czuję

18. poranek

19. ach, kolory!

20. dystans

Tak, poza byciem mamą, próbuję pamiętać o rzeczach. Różnych rzeczach. Ludziach, zjawiskach, pasjach. Staram się. Pamiętam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *